חברת נמלי ישראל:SIPG - Shanghai International Port (Group) Co מסין , מהמובילות בתחום בעולם - זכתה במכרז להפעלת נמל המפרץ בחיפה

חברת נמלי ישראל הודיעה היום על זכייתה של חברת SIPG - International Port (Group) Co.  Shanghai מסין,  במכרז הבינלאומי להפעלת נמל המפרץ החדש, שמקימה החברה בחיפה.

SIPG הפועלת בעיקר באזור המזרח הרחוק הינה מהחברות המובילות בעולם בתחום הפעלת מסופי מכולות. החברה מפעילה בין היתר , מסופי מכולות בנמל הגדול בעולם, נמל שנגחאי  ובאירופה. ההיקף הכולל של שינוע המכולות (TEU ) במסופי החברה בשנת 2014 הסתכם בכ-35 מיליון TEU. להשוואה - נמלי ישראל שינעו יחד באותה תקופה כ-2.5 מיליון (TEU).

מחברת נמלי ישראל נמסר עוד שתקופת ההפעלה היא לכ-25 שנה. הנמל החדש שבנייתו מתחילה השנה,  צפוי להתחיל לפעול בשנת 2021.

שר התחבורה, ח"כ ישראל כץ ציין כי כניסתם של מפעילים בינלאומיים, מהשורה הראשונה לענף הנמלים בישראל ופתיחתו לתחרות מהווה פריצת דרך ומפנה דרמטי. "מדובר ביום היסטורי למדינת ישראל,  הקבוצה הסינית שזכתה במכרז להפעלת הנמל החדש בחיפה תביא לתחרות בענף. הנמלים החדשים ייצרו אלפי מקומות עבודה חדשים ויביאו להורדת יוקר המחייה" אמר השר כץ.

שר התחבורה הוסיף כי מדובר בניצחון גדול נגד כל הגורמים שניסו למנוע את התחרות בנמלים לדבריו, זכייתה של קבוצת SIPG הסינית, במכרז, מהווה הבעת אמון של מעצמת ענק במדינת ישראל שהחליטה  להשקיע בארץ מיליארדי שקלים, ולהפוך אותה למרכז תובלה בינלאומי של סחורות מכל העולם.

השר כץ ציין כי משרד התחבורה וחברת נמלי ישראל נחושים להעמיד למשק הישראלי שני נמלים חדשים באשדוד ובחיפה שיופעלו בסטנדרטים בינלאומיים שיתנו מענה לצרכי המשק הישראלי. 

שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל מסר :  השלמנו היום את מכרז ההפעלה הראשון להפעלת נמל המפרץ ובקרוב נשלים את המכרז הנוסף, להפעלת נמל הדרום באשדוד. הנמלים החדשים שיופעלו בסטנדרטים בינלאומיים, יתנו מענה לצרכי המשק ויחוללו את התחרות החיונית בענף הנמלים, לשיפור השירות ולרווחת הציבור. הוא הוסיף כי נמל המפרץ יהווה מנוף כלכלי ומוקד תעסוקה רב חשיבות לחיפה, לקריות ולאזור הצפון. מחברת נמלי ישראל נמסר עוד כי במכרז הבינלאומי להפעלת נמל הדרום מתמודדות שתי חברות בינלאומיות מובילות- חברת  TIL מהולנד וקבוצה בהובלת חברת EUROGATE הגרמנית  מפעילת מסופי מכולות מהמובילות באירופה.

על פי המודל הנהוג במרבית הנמלים בעולם, חברת נמלי ישראל, הזרוע של המדינה לפיתוח נמלים מקימה את הנמלים החדשים באמצעות הקבלנים שזכו במכרזי ההקמה, בכלל זה הקמת שוברי גלים, רציפים, ועבודות חפירה ימית, ואילו המפעילים הבינלאומיים שיבחרו נדרשים לתכנן, לממן ולהקים את השטח התפעולי, כולל השלמת מערכות תשתית שונות (Service Infrastructure) כגון: חשמל, מים, תקשורת וכן הקמת מבנים תפעוליים שונים     ( Superstructure). כמו כן,  אחראי המפעיל לרכש ולהתקנת הציוד התפעולי - מנופים, כלי רכב ייעודיים, מערכות ניהול ומידע  וציוד אחר הנדרש להפעלת נמל.

למידע: אורנה גוברניק, דוברת החברה:0505-515344.
מאושר שימוש יח"צ - הדמיית נמל המפרץ: HUE 3D Studio / חברת נמלי ישראל.