לדף הבית - www.israports.co.il
דף הבית
דלג על קישורי ניווט
אודות החברה
פיתוח נמלים
ניהול נכסים
שירותים מקוונים
ענף הנמלים בישראל
איכות הסביבה
מרכז החיפוש
צור קשרדלג על קישורי ניווט
אודות החברה
פיתוח נמלים
ניהול נכסים
שירותים מקוונים
ענף הנמלים בישראל
סחר חוץ ונתונים סטטיסטים
מרחב נמל חיפה
מרחב נמל אשדוד
מרחב נמל אילת
רשות הספנות והנמלים
קישורים לאתרים
גלריית תמונות היסטוריות
איכות הסביבה
מרכז החיפוש
מבט על מרחב נמל אילת

במרחב נמל אילת מתקיימת פעילות נמלית הבולטת בעיקר בתחום שינוע כלי רכב מיובאים, יצוא דשנים ומחצבים ושינוע דלקים. פעילות זו מתבצעת ע"י חברת נמל אילת והחברות הבאות :

חברת נמל אילת

נמל אילת ממוקם בקצה הצפוני של ים סוף ומהווה השער הדרומי של מדינת ישראל. הנמל הוקם בשנת 1957 ע"י משרד התחבורה ועבר למיקומו הנוכחי בשנת 1965. בפברואר 2005 החל נמל אילת לפעול כחברה עצמאית בבעלות ממשלתית, עם ביצוע השינוי המבני בענף הנמלים ופירוקה של רשות הנמלים. בתחילת שנת 2013 הושלמה הפרטת חברת נמל אילת ע"י רשות החברות והזיכיון להפעלתו נמסר לחברת פפו ספנות הזוכה במכרז להפעלת הנמל.

מבנה הנמל :

בנמל אילת רציף ראשי באורך 520 מטרים בעל עומק מים של 12 מטרים, ורציף מים רדודים באורך של 220 מטרים. כמו כן פועל בנמל מתקן תפזורת מתקדם לטיפול באשלג ופוספט . שטח האחסון המקורה הוא 15,000 מ"ר, ושטח האחסון הפתוח הוא 200,000 מ"ר. בצמוד לנמל ממוקם נמל הנפט המופעל ע"י חברת קצא"א .

 

נמל אילת במספרים:

בשנת 2009 שינע נמל אילת כ-1.8 מיליון טון מטען בהשוואה לכ- 2.57 מיליון טון בשנת 2008 , ירידה של כ-29%. הנמל משנע בשנים האחרונות בין 60-50 אחוזים מכלל כלי הרכב שיובאו לישראל. בשנת 2009 יוצאו דרכו כ- 1.6 מיליון טון של פוספטים ואשלג. סך כל המטען ששונע בנמל אילת ב-2009, מהווה כ-5% אחוזים מכלל תנועת המטענים ששונעו בנמלי הים המסחריים של ישראל.
בשנת 2013 שינע נמל אילת כ- 2 מליון טון מטען , ומספר הנוסעים שעברו בנמל מסתכם ב- 66,726 .

מספר העובדים: כ- 120 .

מתקן התפזורת

מתקן התפזורת הפועל בחלקו הדרומי של הנמל שינע בשנת 2007  כ-2.3 מליון טון של אשלג ופוספט. מדובר במטען רגיש ובעל פוטנציאל זיהום גבוה, והטיפול בו מחייב שמירה על תקנות מחמירות לשם הגנה על אוצרות הטבע הייחודיים של מפרץ אילת. התשתיות הקיימות בנמל מאפשרות טיפול בשלושה מליון טון מטען בשנה של פוספט ואשלג. לחברה מספר בורות פריקה לאשלג ולפוספט בנמל, המאפשרים לטעון חומר למחסנים או ישירות לאוניה.

 

יצוא פוספטים ודשנים- כימיקלים לישראל

מגזר כי"ל דשנים מרכז את הפעילות העסקית של קונצרן כימיקלים לישראל בתחומי הדשנים בארץ ובחו"ל. כי"ל מוכרת בחו"ל כ-94% מתוצרתה, נמלי הים באשדוד ובאילת מהווים את השער שלה לעולם , ופעילותה מתבססת עליהם. החברות העיקריות במגזר הנן מפעלי ים המלח בע"מ, ורותם אמפרט נגב בע"מ. אתרי הייצור של חברות אלו מצויים בסדום ובמישור רותם שבנגב.

החברה משנעת באמצעות נמל אילת מוצרי אשלג ודשני פוספט . שינוע החומרים ממתקני החברה ברותם אמפרט ובסדום, נעשה באמצעות משאיות. 

 
www.icl-group.com

 

נמל הנפט – קצא"א

חברת קו צינור אילת אשקלון בע"מ (קצא"א) נוסדה בשנת 1968 ומשמשת כגשר יבשתי להעברת נפט גולמי מים סוף לים התיכון , כמו גם בכיוון ההפוך. החברה מפעילה שני נמלים - האחד באילת והשני באשקלון.
בנמל הנפט באילת מפעילה החברה שני מזחים: הקטן יותר, מזח מס' 1, יכול לקלוט מכליות במעמס של עד 100,000 טון, כאשר עומק המים בו הוא 16 מטר. קצב הפריקה המקסימלי במזח זה הנו 10,000 מטרים מעוקבים בשעה. מזח מס' 2 יכול לקלוט מכליות במעמס של עד 500,000 טון, כאשר עומק המים בו הוא 30 מטר. קצב הפריקה המקסימלי במזח זה הנו 20,000 מ"ק בשעה, וקצב הטעינה המקסימלי הנו 10,000 מ"ק בשעה.
מערכת קווי הדלק להובלת הנפט הגולמי כוללת שלושה קווים: האחד, באורך 254 ק"מ, מחבר את נמל הנפט באילת עם נמל הנפט באשקלון, ואילו שני הקווים הנותרים מזינים את בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד.

www.eapc.co.il

 

צילומים: סער שפירא,

 

  Skip Navigation Links
דף הבית
אודות האתר
מפת האתר
דרושים
פניות הציבור
שאלות נפוצות
RSS
כל הזכויות שמורות לחברת נמלי ישראל